ISO 27001 İç Denetim - Uygulamalı Saha Eğitimi


Eğitimin Amacı

Bu programda, İç Denetim Eğitimlerine katılmış olan katılımcıların ISO 19011 standardını özümsemesi, denetim deneyimi edinmesi ve denetim yeterliliklerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Herhangi bir standart ayrımı gözetmeksizin, bu eğitim tüm yönetim sistem standartları için (ISO9000, ISO14000, ISO45001, ISO27001, Entegre YS, vb.) uygulanabilmektedir.

Eğitim, teorik sınıf anlatımı yerine, katılımcıların profesyonel bir denetçi gözetiminde aktif olarak denetim yapması ve yapılan denetimleri izlemesi esasına dayanır. “Yaşayarak öğrenme” ilke ve metodları gözetilerek oluşturulmuş olan bu program, gerçek bir iç denetim ortamının ve sürecinin simulasyonu sağlar.

Bu eğitime katılanlar, bir iç denetim sürecini etkin bir şekilde planlayıp uygulayacak düzeye gelmekte ve tek başlarına etkin bir denetim gerçekleştirebilecek deneyime sahip olmaktadır.

Eğitimin Süresi

Kuruluşun yapısı ve ihtiyaçlarına göre planlanır.

Herhangi bir yönetim sisteminin, referans standartlara veya dokümanlara uyumunun denetimi, başlı başına bir uzmanlık ve tecrübe konusudur.

Denetçinin kalitesi, genel olarak denetimin kalitesini belirleyen bir unsurdur.

Denetim süreçleri; bilgiden ziyade tecrübenin etkin kullanımını gerektiren bir süreçtir.

Özet Eğitim İçeriği

1.Aşama : Eğitim öncesi hazırlıklar

Bu aşamada, müşterinin mevcut iç denetim planı ve prosedürü gözden geçirilerek, iç denetim ekipleri oluşturulacak ve denetim yapacakları departman/süreçler belirlenecektir. Oluşturulacak ekipler, iç tetkikçi eğitiminde almış oldukları bilgilerden hareketle, kendilerine verilen departman/süreçle ilgili ön çalışmaları (dokümantasyon denetiminin yapılması, kontrol listelerinin hazırlanması vb.) yapacak ve yazılı olarak raporlayacaklardır. ön hazırlıklar kişisel/ekip çalışması olarak yapılacak ve saha eğitiminden önce tamamlanması sağlanacaktır. Katılımcılar, 2. Aşamaya hazırlıklarını tamamlamış olarak geleceklerdir.

2.Aşama:Saha Eğitimi/Denetimlerin yapılması

Saha eğitimi başlangıcında, Eğitmen/denetçi ve katılımcılar bir toplantı yapacak ve bir önceki aşamada yapılmış olan ön çalışmalar gözden geçirilecektir. Bu toplantıda denetim ekipleri, yapmış oldukları çalışmaların sunumunu yapacaklardır. Denetim ekiplerinin farklı yaklaşımları, ön çalışmalarda yapılan hatalar ve bunlara ilişkin iyi uygulamalar katılımcılarla birlikte tartışılacaktır. Toplantının tamamlanmasıyla denetim uygulamasına geçilecektir.

Eğitmen/denetçi ve katılımcılar, hazırlanmış olan plan doğrultusunda ilgili bölümleri ziyaret edeceklerdir. Ziyaret sırasında bir ekip denetim yaparken, diğer katılımcılar gözlemci olarak denetimi seyredecekler ve ekip performansı ile ilgili gözlemlerini kaydedeceklerdir. Eğitmen/denetçi, her ekipte denetçi olarak da görev alacak, denetimin bir kısmını bizzat yapacak, kalan kısmında da diğer ekip üyelerini gözlemleyerek performanslarına ilişkin gözlemlerini kaydedecektir.

Denetim sırasında denetçilerin olumsuz durumlarla karşılaşmaları durumunda, bu durumları kontrol altına alabilme becerilerini geliştirebilmek amacıyla, Eğitmen/denetçi çeşitli senaryolar (role playing) ile denetim ekiplerini zorlaması muhtemel farklı denetim olayları yaratacaktır. Bu senaryolar, denetim ekiplerinden habersiz olarak gerçekleştirilecektir. Denetim uygulamalarının tamamlanması ile birlikte, ekipler uygunsuzluk ve denetim raporlarını yazacaklardır.

3.Aşama:Değerlendirme&Geribildirim

Raporların tamamlanmasını takiben, Eğitmen/denetçi ve tüm katılımcılar bir toplantı yapacaklardır. Bu toplantıda, denetimler sırasında yaşanan olaylar, katılımcı performanslarına ilişkin gözlemler ve raporlar tartışılacak ve katılımcılara geribildirim sağlanacaktır.

Hedef Kitle

İç denetim konusunda temel bilgiye sahip olup, uygulama tecrübesi edinmek isteyen çalışanlar ve yöneticiler bu eğitimden fayda sağlayabileceklerdir.

Beklenen Kazanımlar

İç Denetim - Uygulamalı Saha Eğitimi programını tamamlayan katılımcılar;

  • Yönetim sistem standardlarının iç denetimle ilgili beklentilerini öğrenecek,
  • Yönetim sistem standartlarının yapısı, maddeleri ve şartlarını doğru yorumlamayı öğrenecek,
  • Kuruluşlarında ISO19011 standardına uygun iç denetim süreçlerinin tasarımını gerçekleştirebilecek,
  • İç denetim sürecini baştan sona gerçek ortamda yaşayarak uygulama deneyimi kazanacaklardır.

Eğitimin Yapısı

İç Denetim - Uygulamalı Saha Eğitimi, gerçek iş ortamında tam bir denetim sürecinin simülasyonu şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Eğitim Dokümantasyonu

Tüm eğitim dokümantasyonu KUM-CPM yazılımı üzerinden internet ortamında yayınlanacaktır. Katılımcılar eğitim sonunda kendilerine verilecek olan erişim bilgileri ile eğitim sunumu ve diğer eğitim dokümanlarını görüntüleyebilir ve indirebiliriler.

Sertifika

İç Denetim - Uygulamalı Saha Eğitimi programını tamamlayan katılımcılar "Eğitim Sertifikası" almaya hak kazanacaklardır. Eğitim sertifikaları elektronik ortamda pdf formatında düzenlenerek eğitim sonrasında katılımcılara sunulacaktır.

Ön Şartlar

Katılımcıların iç denetim konusunda temel bilgi sahibi olmaları fayda sağlayacaktır.

PAYLAŞ
TAKİP EDİN!

Ne Dediler ?

Bu eğitim bana bambaşka ufuklar açtı. Üst yönetime verilen bir eğitim ancak bu kadar kısa, bu kadar öz, bu kadar verimli olabilir. Etkilendik, ilham aldık ve motive olduk.

Metin C*** Kurumsal Gelişim Direktörü | V*** A.Ş.

Çok iyi kurgulanmış bir eğitimdi, sanki oscarlık senaryosu olan bir film seyrettik. Eğitimin her saniyesi bir şey kattı. Her şey o kadar netti ki soracak sorumuz bile olmadı. Hocama saygılarımla.

Burçak A*** S*** Sürdürülebilirlik ve YS. Müdürü | Z*** E*** A.Ş.

Vay canına! ISO standartlarını sevmeye başlayacağımı rüyamda görsem inanmazdım:)
Tüm KUM Eğitim ailesine teşekkürler.

Feyyaz K*** Finans Müdürü | R*** A.Ş.

Denetçiliği herşeye DÖF yazmak olarak bilirdik. Meğerse olay bambaşkaymış. Daha önce de denetçi eğitimlerine katılmıştım ama gerçek denetçiliğin ne olduğunu bu eğitimde anladım.

Neriman K*** R*** Kalite Güvence Md.Yrd. | M*** T*** Ltd.Ş.
NEDEN BİZ ?

Eğitim konusunda bir çok alternatif kuruluş ve bir çok alternatif eğitim programı mevcut. Bu alternatifler arasında doğru seçim yapabilmek oldukça zor.

Seçiminize yardımcı olabilmesi amacıyla herhangi bir yerden alabileceğiniz klasik ve birbirinin aynısı gibi görünen eğitim programlarında karşılaşabileceğiniz riskler, ve bu risklere karşı bizim yaklaşımlarımızı özetlemeye çalıştık.

Eğitim yaklaşımlarımız hakkında bilgi edinin.
EĞİTİM TÜRLERİ

Herkesin ve her kurumun eğitimle ilgili ihtiyaç ve beklentileri bir birinden farklıdır.

Biz de bu farklı ihtiyaç ve beklentileri tam olarak karşılamak üzere farklı eğitim türleri geliştirdik.

Eğitim türlerini inceleyerek sizin için en uygun çözümü seçebilirsiniz.

Eğitim türlerimiz hakkında bilgi edinin.